GEZi PARKI, NEDEN ve CUMHURBAŞKANIMIZIN AÇIKLAMALARI

Gezi Parkı'ndaki olaylar hiç beklenmedik yerlere geldi.
Neydi, Gezi'de ki?
Herkes; gazeteciler, yaşayanlar, yetkililerimiz bir şeyler söylüyor. Herkes haklı. 
Ama, fotoğraflar, videolar da bir şey söylemenize gerek kalmadan çok şeyi zaten size ifade ediyorllar!!
Benim gördüğüm belkide  hiç bir partinin - organizasyonun yer almadığı yaşlı - genci, üniversite öğrencisi, çalışanı, taraftarı türbanlısı türbansızı; ilk kez tek olup biraraya geldiler.
Önce ağaç ve park amaçlıydı. Sonra sabaha karşı çadırlar yakılıp, oradakilerin  üzerlerine  gaz bombası atıldığını , nasıl davranıldığını ve diğer şeyleri canlı yayında gördük.Bu sorun, tepki daha başındayken konuşulup çözülmeye çalışılsaydı bu masum tepkinin içine provakatörler girmeyecek hiç bir olumsuz şey olmayacaktı.
Ve bir çok neden akıllara düştü;
 Neden terör olaylarına bu kadar ciddi tepki verilmezken ağaç için şiddetli bir karşılık oldu,
Neden 1-2 tv dışında diğre tv'ler yayın yapmadı?
Neden, taşlar söküldü ve kamu mallarına zarar verildi?
Neden, bir çok farklı kesimden insan bir araya geldi, 
Neden herkes o parka kitap, yiyecek ve su getirdi?
Neden,  parktakiler sabahları çöpleri  topladı?
Neden, Cumhurbaşkanı bu konuda bir açıklama yaptı?
Daha bir çok neden var!!
NEDEN?

_______________________________________________________
Sayın Cumhurbaşkanımız Taksim'de devam eden olaylara ilişkin aşağıdaki açıklamayı yapmışlardır.
"Demokrasiye, çoğulculuğa ve hukukun üstünlüğüne inanan ve bu yolda daha fazla mesafe kat etme azminde olan Türkiye'de, pek çok farklı düşüncenin, bakış açısının olması, önemli konularda farklı yorumların, yaklaşımların, görüşlerin ortaya çıkması gayet tabidir. Bu, demokratik bir toplumun en büyük zenginliğidir.
Esas önemli olan medeni bir şekilde tartışabilmektir: diyaloga açık olmak, farklı görüşlere kulak verebilmektir. Demokratik bir toplumda, tepkiler istismara mahal vermeyecek şekilde, kurallara uyarak, sağduyu ve sükunet ile verilebilmeli; buna mukabil, yönetenler de, farklı düşüncelere ve kaygılara kulak vermek için daha çok çaba sarf etmelidir.
Taksim'de bir kaç günden bu yana devam eden ve maalesef dün itibarıyla kaygı verici bir noktaya gelen olayların yatışması için hepimize düşen, daha fazla olgunluktur.
Güvenlik güçlerimiz, görevlerini yerine getirirken her zamankinden daha fazla ihtimam göstermeli, müdahalelerinde ölçülü olmaya dikkat etmeli, üzücü görüntülerin ortaya çıkmasına izin vermemelidir.
Bu sabah başta Sayın Başbakan olmak üzere ilgili hükümet ve devlet yetkilileri ile görüşerek bu hususları kendileriyle de paylaştım. Sükunetin sağlanması ve konunun yeniden bizlere yakışır bir şekilde tartışılarak neticelendirilmesi için herkesin üzerine düşeni ivedilikle yapacağına inanıyorum."
 http://www.tccb.gov.tr
 http://www.tccb.gov.tr/aciklamalar/252/86276/basin-aciklamasi.html
_______________________________________


Resim  http://geziparkitv.blogspot.ru/
 http://occupygezipics.tumblr.com/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

En çok tercih edilenler; ekmek, su, antibiyotik!

TÜRKİYE ANTİBİYOTİK KULLANIMINDA DÜNYA BİRİNCİSİ Türkiye’de hastaneye herhangi bir sebeple giden her 100 kişiden 30’unun reçetesine antib...