Düşyeri dergisi velilere soruyor: “Çocuğunuz duygularını iyi ifade ediyor mu?”


Okullu çocuklar ve ailelerine yönelik “Düşyeri Öğrenci Çocuk” ve “Düşyeri Veli Öğrenci” isimli iki yayını bir arada sunan Düşyeri dergisi, velilere önemli bir sorunun cevabını veriyor. Tüm ebeveynlerin, çocuğunun ilköğretimde başarılı olmasını, iyi bir üniversite kazanmasını, iyi bir işe girmesini istediğine vurgu yaparak, onlara daha büyük bir hedef öneriyor. Çocukların duygularını iyi ifade etmeyi öğrenmesinin önemine değinen dergi, sayfalarında Uzm. Klinik Psikolog Yasemin Meriç Kazdal’ın önerilerine yer veriyor. Sağlıklı duygularla, sağlam bir psikoloji ve kişilik oluşturulabileceğini söyleyen Kazdal, başarılı ve mutlu bir yaşamın ancak böyle
mümkün olacağını belirtiyor. Çocuğun akademik başarısını hede?eyen anne ve babaların, daha büyük bir hede? kaçırabildiğine, hatta zedeleyebildiğine değinen Düşyeri dergisi; amaçlarının, kendini ifade edebilen mutlu yetişkinlerin yetiştirilmesine yardım etmek olduğunu vurguluyor.
Akademik başarının, kendini rahat ifade edebilmenin doğal sonuçlarından biri olacağını söyleyen Uzm. Klinik Psikolog Yasemin Meriç Kazdal, Düşyeri dergisinde, velilerin birer eğitim koçu haline gelmelerine yardımcı oluyor. Kendini iyi ifade edebilen, iletişimi güçlü çocuklar yetiştirmek isteyen velilere şu tavsiyede bulunuyor: “Bedensel ve ruhsal açıdan sağlıklı bireyler yetiştirebilmek için, çocukluk döneminde oluşan olumsuz koşullanmaları önlemek gerekir. Bunu sağlayacak en önemli yol ise çocukların duygularını rahatça ifade edebileceği ortamlar yaratmaktır. Duyguyu iyi ifade edebilmek, iletişim becerisi gerektirir. İletişim becerisi ise doğuştan sahip olunan bir yetenek değil, sonradan öğrenebilen bir bilgidir. İletişimi geliştirmek için en önemli 4 adım, duyguları tanımak, çocuğunuzu olduğu gibi kabul etmek, etkin dinleme yöntemini kullanmak ve ‘ben’ dilini kullanmaktan geçer. Bunu hepimiz yapabiliriz.”
İlk sayısıyla okuyucularıyla buluşan Düşyeri dergisi; anne ve babalar için yepyeni bir rehber, müfredatla paralel kurgulanan içeriğiyle ise çocuklar için keyifli bir çalışma kitabı niteliğini taşıyor. Ülkemizde, öğrenci velilerine yönelik bir süreli yayın bulunmamasından hareket eden Düşyeri, özel içeriğiyle, “öğrenci velisi” sorumluluğunu taşıyan anne ve babalara kılavuzluk etmeyi hedefliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

En çok tercih edilenler; ekmek, su, antibiyotik!

TÜRKİYE ANTİBİYOTİK KULLANIMINDA DÜNYA BİRİNCİSİ Türkiye’de hastaneye herhangi bir sebeple giden her 100 kişiden 30’unun reçetesine antib...