Şahika Ercümen’den, Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında, Şehitlerimize ithafen 100 Metreye, Nefes Nefese bir Rekor Denemesi..

Serbest dalış dünya rekortmeni Şahika Ercümen, 24-27 Ekim tarihleri arasında, Kaş Antalya’da en derine, paletsiz ve tüpsüz inerek dünya rekoru kırmaya hazırlanıyor. Şahika Ercümen, DEVA Holding, Lassa, Nestlé Pure Life ve Seiko Prospex’in co-sponsorluğunda, Mares, Mars Athletic Club, Nike, Playmaker ve THY’nin
destekleriyle, kendisine ait 91 metrelik dünya rekorunu 100 metreye dalarak geliştirmeyi hedefliyor.

Tüm rekor denemelerinde olduğu gibi bu dalışını da bir sosyal sorumluluk projesiyle birleştiren Ercümen, ülkemizin önemli sosyal sorumluluk projelerine maddi kaynak ve tanıtım desteği sağlayan Adım Adım Oluşumu ile işbirliği yaparak çocuklara destek oluyor. Dalış esnasında, devlet tarafından verilen temel eğitime destek olmak amacıyla kurulan TEGV'deki (Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı) çocukların eğitim masrafları için bağış toplanacak. Şahika Ercümen, 100 yıl önce Çanakkale Zaferi’nde hayatını kaybeden şehitlerimize ithafen kıracağı rekorda, nefesini çocuklar için tutacak.
24-27 Ekim tarihleri arasında Antalya’nın Kaş Beldesi’nde, en derine tüpsüz dalarak dünya rekor denemesi yapacak olan Şahika Ercümen için nefesler şimdiden tutuldu.

Şahika Ercümen Hakkında;
Profesyonel serbest dalgıç, serbest dalış eğitmeni, beslenme ve diyet uzmanı Şahika Ercümen, 16 Ocak 1985'te Çanakkale’de doğdu. Lise eğitimini Milli Piyango Anadolu Lisesi, Çanakkale’de tamamladı. Ünivesite eğitimini Ankara Başkent Üniversitesi'nde, Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olarak tamamlayan Şahika Ercümen, Başkent Üniversitesi Yüksek Lisans programındaki yüksek lisans eğitimini almaya devam ediyor.
Çocukluğunda yaşadığı astım rahatsızlığı üzerine spora başladıktan sonra su sporlarının bir çok dalında dünya çapında başarılar elde etti. 1998’den beri katıldığı yüzme ve sualtı sporları müsabakalarında, 100’ün üzerinde ulusal ve uluslararası kazandığı madalya, aldığı çeşitli özel ödüller ve kupaların yanı sıra, ulusal rekor ve üç tane de resmi Dünya Rekoru kırdı.
Çeşitli reklam, sinema filmleri ve sosyal sorumluluk projelerinde yer alan milli sporcu, engelliler ile dalış, suların korunması ve nesli tehlike altında olan türler ile ilgili sosyal sorumluluk projeleri yürütüyor. Ayrıca televizyon programı ve organizasyonlarda sunuculuk yapmasının yanı sıra doğru nefeslenme, başarı, motivaston gibi konularda da seminerler veriyor.
Başarıları;
2002: Yılın Sporcusu Ödülü Canakkale/Türkiye
2003: 400 ve 800 metre Türkiye paletli yüzme şampiyonu
Türkiye Şampiyonu, Sualtı Navigasyonu
Türkiye Şampiyonu, Serbest Dalış Takımı ile
2004: Türkiye Şampiyonu, Serbest Dalış Takımı ile
2005: Türkiye Şampiyonu, Serbest Dalış Takımı ile
2006: Türkiye Şampiyonu, Sualtı Hokeyi Takımı ile
Türkiye Rekoru Serbest Dalış, İspanya/ Tenerife
2007: Serbest dalış Türkiye Rekoru ve Türkiye Şampiyonluğu
Türkiye Şampiyonu, Sualtı Hokeyi Takımı ile
2008: Türkiye Şampiyonu, Serbest Dalış Takımı ile
Avrupa Üçüncüsü, Sualtı Hokeyi Milli Takımı ile İstanbul/ Türkiye
2009: Türkiye Şampiyonu, Serbest Dalış
2010: Türkiye Rekoru ve Dünya Rekoru’na en yakın derece ( -65 metre)
2011: Dünya Rekoru&Guinness Rekorlar Kitabı, Serbest Dalış 110 metre Buz Altı Yatay Dalış Weissensee/ Avusturya
2011: Sabit ağırlık dikey dalış 70 metre Dünya Rekoru/ Mısır
2011: Sabit ağırlık paletsiz 60 metre Dünya Rekoru/ Mısır
2013: Dünya Rekoru, değişken ağırlıklı paletsiz 61 metre. Van Gölü
2014:Dünya Rekoru, değişken ağırlıklı paletsiz dalış, 91 metre/ Kaş
2014: Dünya Rekoru, ip destekli paletsiz serbest dalış, 72 metre/ Kaş
2015: Sabit Ağırlık Paletli Dünya üçüncülüğü ve Türkiye Rekoru 80 metre Ischia Italya
2015: Sabit Ağırlık Çift Palet ile Dünya ikinciliği ve Türkiye Rekoru 60 metre Ischia Italya
2015: Sabit Ağırlık Paletsiz Dünya üçüncülüğü ve Türkiye Rekoru 48 metre Ischia Italya

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

En çok tercih edilenler; ekmek, su, antibiyotik!

TÜRKİYE ANTİBİYOTİK KULLANIMINDA DÜNYA BİRİNCİSİ Türkiye’de hastaneye herhangi bir sebeple giden her 100 kişiden 30’unun reçetesine antib...