12 Ağustos 2016 Cuma

Kapatılan Üniversiteler Tercih Sıralamasını Yükseltti

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği LYS sonuçları açıklandı. Uzmanların ‘son yıllardaki en kolay sınav’ olduğunu belirttiği LYS’ de sınava giren lise son sınıf öğrencilerinden sadece dörtte biri 4 yıllık fakültelere yerleşebildi. Kapatılan üniversitelerin çok üst sıralamalarda yer alan tam burslu programlarının olması, özellikle sayısal alanda 1500’lü sıralamalara kadar olan bölümlerde bir miktar yükselmeye yol açtı.
Öte yandan toplam kontenjanlarda önemli bir artış olduğunun ve bu nedenle genel olarak bölüm sıralamalarının sıralamalarının gerilediğinin altını çizen Açı Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni Hülya Yavuz; “ Tercihlerde de önerdiğimiz gibi sıralamasından yüksek yerleri tercih eden öğrenciler istedikleri bölümlere yerleştiler” dedi. LYS sonuçlarıyla ilgili değerlendirme yapan Açı Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni Hülya Yavuz; “Sonuçlara baktığımızda önceki yıllara göre kapatılan üniversitelerden dolayı sıralamanın gerilediğini görüyoruz. Bunun sonucunda özellikle mühendislik programlarını seçen öğrenciler daha üst tercihlere yerleşme imkânı buldular. Örneğin Matematik- Fen puan türünde 125 bin sıralamaya sahip bir öğrenci bu yıl 112 binle kapatan bilgisayar mühendisliği programına yerleşebildi. Ayrıca son zamanların yapılan en kolay sınavı olmasına rağmen LYS’de lise son sınıf öğrencilerin yalnızca dörtte biri 4 yıllık bölümleri kazanabildiler” dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Günde 1 paketçik sigara!

Türkiye’de son on yılda sigaraya harcanan para dudak uçuklattı. 2006-2015 yılları arasında 256,7 milyar lira havaya uçarken özellikle iç pi...